Nájemní bydlení na „psí knížku“. Na co si dát pozor?

Garsonky, malometrážní byty, jedna plus jedničky, ale i větší byty jsou na trhu realit žádané k pronajmutí. V univerzitních městech po nich lační studenti, v průmyslových centrech jdou na dračku od technických pracovníků, kteří sem zajíždí za prací, a všude jinde jsou nájemní byty v hledáčku od mladých párů, co vylétají z hnízda svých rodičů a zkouší to spolu nezávazně, takzvaně na psí knížku. Jakmile se nějaký volný byt na trhu objeví, zájemci by nejraději pronajímateli utrhli ruce. Slibují hory doly, jen aby si udělali oko a byli to právě oni, kdo se budou moci nastěhovat. Málokdo se ale zamyslí nad tím, v jaké pozici se ocitá samotný nájemce, který dává za úplatu svůj majetek k dispozici a riskuje přitom, že si začne hřát „hada na prsou“. Nikdo nechce, aby mu zůstaly oči pro pláč a k tomu vybydlený zničený objekt.

Nastavte jasná pravidla

Jak se vyhnout problémům? Na co si dát pozor při pronájmu bytu? Nechcete v bytě zvířata? V případě, že svůj byt pronajímáte na základě nájemní smlouvy, nesmíte dle občanského zákoníku nájemci zvířata v bytě zakázat. V případě, že ale uzavřete podnájemní smlouvu, může v ní být ustanovení o omezení chovu zvířat v bytě zakotveno.

Nevíte, jak na to?

Oslovte realitní kancelář, která vám dokáže nejen poradit, ale i danou službu zprostředkovat. Stejně tak vám bude realitka užitečná, když budete potřebovat byt zpět, ať už z důvodu, že se potřebujete nevyhovujících obyvatel zbavit nebo najednou potřebujete bydlení pro sebe. „Jako pronajímatel můžete dát nájemníkovi výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoně, nebo v případě, kdy vám minimálně 3 měsíce neplatí nájemné,“ uvádí Mgr. Dvořáček, právní poradce realitní kanceláře Unicareal: „u podnájemního vztahu se můžete s podnájemníkem domluvit na konkrétních podmínkách, za kterých je možné podnájem vypovědět a je možné sjednat i výpověď bez uvedení důvodů.“ Máte obavy, že vám nájemníci byt zničí? Čas od času si byt zkontrolujte. Máte na to jako majitel právo. Jedinou podmínkou vaší návštěvy je ohlášení se předem a zakotvení této náležitosti do nájemní smlouvy. Unicareal s.r.o. Roubalova 455/4 Brno-střed-Stránice 602 00 Tel: 541 211 876 Email: info@unicareal.cz https://www.unicareal.cz/

Publikováno: 27. 02. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Katka Urbancová