Důvody, proč nosit roušky i mimo pandemii

V posledních dnech je slovo rouška snad nejvíce zmiňovanou věcí, hned po slově koronavirus. Samozřejmě, každý z nás se chce chránit, takže je správné získávat o způsobech ochrany co nejvíce informací. Hezké roušky na obličej jsou poměrně efektivní možností (ne tak jako respirátory, ale lépe se přes ně dýchá) - pokud se používá správně a nezapomíná se přitom na ostatní preventivní opatření jako je například hygiena rukou a předmětů.

Co je to rouška?

Rouška nebo ochranná maska ​​je používána v medicíně poměrně dlouho. Jejím cílem je zachytit kapénky obsahující mikroorganismy, pokud nositel během operace nebo zákroku zakašle či kýchne. Lepší zabrání šíření bakterií, viry ovlivňuje jen v malé míře. Zároveň chrání nositele před velkými kapičkami ve vzduchu, případně pokud během zákroku na něj něco "vyprskne" či pacient na něj přímo zakašle.

Proč máme nyní nosit roušku?

Rouška vás přímo před viry rozšířenými a poletujícími ve vzduchu ochrání minimálně. Jenže těch virů poletujících přímo ve vzduchu je relativně málo, pokud nejste přímo delší dobu v uzavřeném prostoru přímo u nemocném člověku. V obchodě, nebo mimo domov se můžete nakazit:
  • pokud na vás někdo přímo kýchne ale zakašle,
  • když pak kapénky přistanou na předmětech kolem a vy se jich následně chytíte a přenesete do blízkosti sliznic (dotknete se obličeje).
V prevenci virové infekce má rouška jiné funkce:
  • překrytím úst a nosu se omezí váš kontakt rukou a obličeje, tedy pokud si tu masku dáte správně a nebudete si ji stále opravovat. Ideální je to zkombinovat s nějakými brýlemi.
  • pokud kýchnete nebo zakašlete, budete šířit do okolí a hlavně na okolní předměty infikované kapičky v mnohem menší míře. Nikdo z nás v této době neví, zda je neinfekční, ať už se jedná o koronavirus nebo ledajakou jinou infekci. Pokud potřebujete každou chvíli smrkat, pošlete do obchodu někoho jiného.
  • máte přes ústa bariéru, takže někdo na vás přímo zakašle či kýchne. Také, efekt je větší pokud máte i brýle. Přes oči se infekce dostává stejně dobře jako přes ústa, či nos.
Jak vidíte, na všechny tyto účinky ani tak nepotřebujete filtrační složku, takže není nutné, abyste sháněli jako o život jednorázovou roušku. Pokud jste ji dosud nesehnali, nezoufejte, v tomto případě vám stejně pomůže leccos omotané okolo úst nebo doma ušité látkové roušku. Na druhou stranu není nic jednoduššího než zabrousit na rouskoshop.cz, kde nabízí kvalitní české pánské roušky, roušky pro ženy i děti. Jedná se o ochranné prostředky opatřené antibakteriální vrstvou - jsou velmi komfortní a dobře se přes ně dýchá.

Publikováno: 13. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: Katka Urbancová