Praktické rady

Dřevěné pelety: Topte příští sezónu s ohledem na přírodu a vaší peněžěnku

Topná sezóna je v plném proudu a i vy se možná děsíte příští faktury za plyn či elektřinu. Nebylo by na čase zvážit změnu k lepšímu? Co byste řekli na cenově příznivé, ekologické a komfortní palivo? Přesně tak zní definice dřevěných pelet, které jsou populární zejména ve Skandinávii. Peletami se topí v domácnostech i v průmyslu a my vám prozradíme, proč by měly zajímat právě vás.

Jak se pelety vyrábí?

Dřevěné pelety mají ekologický charakter, protože se vyrábí z pilin a hoblin při zpracování dřeva. Perfektně slisované válečky vznikají tak, že se materiál pod vysokým tlakem protlačí přes malé kruhové otvory ocelové matrice a zahřeje se na teplotu cca 100°C. Do pelet se nepřidávají nežádoucí aditiva a přesto drží tvar i po vychladnutí.

Barva a vlastnosti pelet závisí na dodržení technologického postupu a kvalitě vstupních materiálů.

Největší výhody dřevěných peletami

Dřevěné pelety mají velmi vysokou výhřevnost (až 19 Gj.t-1) a obsahují jen zanedbatelné množství vody (max. 10 %). Za zmínku stojí také minimum popela (cca 1 %), který lze využít jako hnojivo či kompostový substrát. Pelety jsou CO2 neutrální, takže i šetrné vůči životnímu prostředí.

Vzhledem ke kompaktnímu charakteru pelet je skladování naprosto bezproblémové. Prodávají se vy pytlích, které lze uschovat na libovolném suchém místě. Dřevěné pelety nešpiní a proces manipulace je čistší než v případě fosilních paliv. Majitelé kotlů se zásobníkem ocení možnost automatického přikládání.

Kde seženete dřevěné pelety levně?

Pokud vás ekologicky ušlechtilé palivo zaujalo a rádi byste se o topení peletami dočetli další informace, pokračujte na www.pelety.net. Nejlevněji je seženete u největšího internetového prodejce Optimtop s.r.o., který nabízí rozvážku po celé ČR již od jedné palety.

Cestovní agentury

Www

České Casino Online

Kde najdete TOP ubytování v ČR i na Slovensku?

Náš magazín pro cestovatele Vám doporučuje katalog ubytování MegaUbytko.cz. Najdete zde luxusní hotely, rodinné penziony, apartmány i chaty a chalupy v celé České republice i na Slovensku. Rezervujte si komfortní a levné ubytování dle Vašich představ rychle a jednoduše z pohodlí Vašeho obývacího pokoje.