Praktické rady

Dřevěné pelety: Topte příští sezónu s ohledem na přírodu a vaší peněžěnku

Topná sezóna je v plném proudu a i vy se možná děsíte příští faktury za plyn či elektřinu. Nebylo by na čase zvážit změnu k lepšímu? Co byste řekli na cenově příznivé, ekologické a komfortní palivo? Přesně tak zní definice dřevěných pelet, které jsou populární zejména ve Skandinávii. Peletami se topí v domácnostech i v průmyslu a my vám prozradíme, proč by měly zajímat právě vás.

Jak se pelety vyrábí?

Dřevěné pelety mají ekologický charakter, protože se vyrábí z pilin a hoblin při zpracování dřeva. Perfektně slisované válečky vznikají tak, že se materiál pod vysokým tlakem protlačí přes malé kruhové otvory ocelové matrice a zahřeje se na teplotu cca 100°C. Do pelet se nepřidávají nežádoucí aditiva a přesto drží tvar i po vychladnutí.

Barva a vlastnosti pelet závisí na dodržení technologického postupu a kvalitě vstupních materiálů.

Největší výhody dřevěných peletami

Dřevěné pelety mají velmi vysokou výhřevnost (až 19 Gj.t-1) a obsahují jen zanedbatelné množství vody (max. 10 %). Za zmínku stojí také minimum popela (cca 1 %), který lze využít jako hnojivo či kompostový substrát. Pelety jsou CO2 neutrální, takže i šetrné vůči životnímu prostředí.

Vzhledem ke kompaktnímu charakteru pelet je skladování naprosto bezproblémové. Prodávají se vy pytlích, které lze uschovat na libovolném suchém místě. Dřevěné pelety nešpiní a proces manipulace je čistší než v případě fosilních paliv. Majitelé kotlů se zásobníkem ocení možnost automatického přikládání.

Kde seženete dřevěné pelety levně?

Pokud vás ekologicky ušlechtilé palivo zaujalo a rádi byste se o topení peletami dočetli další informace, pokračujte na www.pelety.net. Nejlevněji je seženete u největšího internetového prodejce Optimtop s.r.o., který nabízí rozvážku po celé ČR již od jedné palety.

Reklama

Náš magazín pro cestovatele Vám doporučuje katalog ubytování MegaUbytko.cz. Najdete zde luxusní hotely, rodinné penziony, apartmány i chaty a chalupy v celé České republice i na Slovensku. Rezervujte si komfortní a levné ubytování dle Vašich představ rychle a jednoduše z pohodlí Vašeho obývacího pokoje.

Cestovní agentury

Www

České Casino Online