Dovolená v karavanu je pro každého. Proč byste ji měli zažít alespoň jednou za život?

Historie karavaningu je dlouhá jako lidstvo samo. Dobrá, tak dlouhá není, ale přesto již od zrození prvního karavanu uběhlo hodně vody. Jmenoval se Poutník (The Wanderer) a vyrobil ho v roce 1884 Dr. William Stables. Toužil po kočovném způsobu života, ovšem ve stylu gentlemana. Vraťme se však do současnosti. Pomineme-li fakt, že někteří lidé v karavanech bydlí, pro nemalé procento populace představují perfektní cestovatelskou alternativu. Opravdu vás nikdy nenapadlo, že pro jednou vynecháte penzion a zakotvíte v kempu nebo úplně mimo civilizaci?

Jaké to je cestovat s karavanem?

V souvislosti s karavaningem se většinou dočtete o svobodě a bezprostřední blízkosti přírody. Popravdě jde o velmi trefnou definici. Milovníci karavanů hovoří o individualitě, (téměř) absolutní nezávislosti a dalších výhodách, které ubytovací zařízení, které je se zemí pevně spojeno základy, nabídnout nedokáže. Ve zkratce odpadá shánění volných pokojů a spousta stresujících záležitostí, které s ubytováním v hotelu či penzionu úzce souvisí. Ještě o něco důležitější je ovšem fakt, že se můžete vydat kdekoliv vás plynový pedál auta povede. Kdykoliv změníte směr, starý plán smetete ze stolu a vůbec svou dovolenou prožijete jinak, než jak jste ještě před pár minutami zamýšleli. Díky karavanu můžete – nabídne vám unikátní flexibilitu.

Než utratíte majlant za karavan...

Mnoho lidí propadá dojmu, že je karavaning levná záležitost. Není. Finančně nákladné je minimálně pořízení karavanu, byť se nabízí možnost koupě solidního kusu ve specializovaném bazaru karavanů. Musíte však počítat počítat také s provozními náklady na servis, opravy a dalšími položkami. Na druhou stranu ušetříte za ubytování a některé další věci. O (ne)ušetřených penězích však putování s obytným vozem nebo přívěsem není. Prim hrála, hraje a hrát bude svoboda, kterou vám all inclusive nevykompenzuje. Dokud karavaning neochutnáte, jen těžko mu přijdete na chuť. Co třeba letos? Není nač čekat.

Publikováno: 28. 02. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: Katka Urbancová